Jakie sterydy brać podczas treningu sztuk walki?

Wspólne urazy w sztukach walki

Istnieje wiele urazów, które mogą wystąpić w praktyce sztuk walki, od siniaków do zwichnięć. Te urazy mogą wystąpić z powodu niewłaściwej techniki, upadku, lub lądowania niewygodne po skoku. Urazy związane z upadkiem są również powszechne i obejmują wstrząsy mózgu i złamania stresu.

Złamania stresu

Złamania stresu występują w wyniku nadużycia stawu lub kości. Podczas gdy złamanie stresowe jest zazwyczaj spowodowane urazem, może również wystąpić z powodu stanu medycznego, takiego jak osteoporoza. Najczęstszą przyczyną złamań nadwyrężeniowych u sportowców są urazy związane z nadmierną eksploatacją.

Podczas gdy wielu urazom można zapobiec lub leczyć je w domu, niektóre urazy wymagają pomocy lekarza. Złamania wymagają wczesnej diagnozy i unieruchomienia w celu prawidłowego gojenia. Najczęstsze kontuzje w sztukach walki dotyczą stopy. Urazy te są często spowodowane przez uderzenia w stopę lub kostkę, które powodują skręcenie stopy lub kostki. Uraz ten może prowadzić do dużego bólu i może ograniczać zdolność do dźwigania ciężarów.

Złamania stresowe to drobne pęknięcia kości spowodowane powtarzającym się uderzeniem. Urazy wynikające z tego typu złamań mogą być poważne i skutkować kilkutygodniowym odpoczynkiem. Urazów tych można uniknąć poprzez rozciąganie i treningi krzyżowe. Używanie owijek na nadgarstki pod rękawicami może dać ci dodatkowe wsparcie podczas sparingów.

Jeśli uczestniczysz w wypadku, który powoduje uraz ciała, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy medycznej. Nie pomoże pobieżne badanie, ponieważ początkowy szok związany z urazem zdążył już minąć, zanim możliwe jest prawidłowe zdiagnozowanie urazu. W przypadku złamań należy najpierw odpocząć od uszkodzonego miejsca przez co najmniej osiem tygodni, zanim zaczniemy uprawiać jakiekolwiek sztuki walki.

Do najczęstszych rodzajów kontuzji w sztukach walki należą złamania stresowe. Są to drobne pęknięcia kości spowodowane powtarzającym się naciskiem, takim jak podskakiwanie lub bieg na długim dystansie. Kontuzje spowodowane złamaniami naprężeniowymi są szczególnie niebezpieczne u sportowców, którym nie zapewnia się odpowiedniego odpoczynku. Jeśli nie są leczone, urazy te mogą rozwinąć się w pełne złamania.

Mimo, że sztuki walki są doskonałą formą ćwiczeń i odreagowania stresu, kontuzje są powszechne i muszą być odpowiednio leczone, aby zapewnić szybki powrót do zdrowia. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli jesteś początkujący. Przy odpowiedniej opiece można zapobiec złamaniom stresowym.

Siniaki

Chociaż możesz nie myśleć o siniakach jako o powszechnych urazach w sztukach walki, zdarzają się one jednak. Siniaki to małe, ale bolesne rany na ciele, które mogą powstać w wyniku nadmiernej siły lub niewłaściwej techniki. Choć nie ma jednego sposobu, aby zapobiec tym ranom, możesz nauczyć się jak ich unikać stosując odpowiednią technikę.

Rany te mogą być sklasyfikowane jako duże lub małe na podstawie ich lokalizacji na ciele. Mają one różny charakter – od zwichnięć po stłuczenia. Większość urazów występuje na dłoniach, stopach i kończynach dolnych. Inne częste miejsca urazów to głowa i szyja.

Chociaż nie ma szczegółowych badań oceniających urazy w sztukach walki, warto przyjrzeć się wzorcom. Jedną z głównych wad tego podejścia jest to, że trudno jest wskazać konkretny styl sztuki walki. Większość badań opiera się na wielu różnych stylach, co utrudnia porównania. W rezultacie wzorzec urazów w danym stylu może różnić się od tego w innym stylu.

Do najczęstszych urazów w sztukach walki należą stłuczenia i zwichnięcia. Oba rodzaje ran mogą być spowodowane niewłaściwą techniką lub paznokciami przeciwnika. Jeśli rana jest otwarta lub zainfekowana, upewnij się, że jest dokładnie oczyszczona i zakryta przed wykonaniem jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Większość urazów występujących na dolnej części ciała to urazy mięśni i więzadeł, które są bardziej prawdopodobne, gdy masz złą formę.

Chociaż siniaki są powszechne, urazy mogą mieć różny stopień nasilenia, od niewielkiego do poważnego. Chociaż nie ma konkretnych różnic wiekowych, kontuzje są bardziej powszechne u młodszych artystów walki niż u starszych. Na przykład, młodsi zawodnicy częściej doznają kontuzji od ciosu, podczas gdy starsi zawodnicy mogą być mniej pewni siebie przy kopaniu.

Stłuczenia występują najczęściej na stopie, udzie lub głowie. Drobne podrażnienia stawów i stłuczenia są bardziej prawdopodobne u uczniów z czarnym pasem niż u uczniów z kolorowym pasem.

Wstrząsy

Praktycy i adepci sztuk walki powinni być świadomi objawów wstrząsu mózgu, oraz sposobu ich leczenia. Objawy wstrząsu mózgu obejmują mdłości, ból głowy, trudności z koncentracją i trudności z zachowaniem pamięci. Objawy te mogą trwać przez kilka dni lub tygodni, w zależności od ciężkości urazu. Sportowcy powinni szukać pomocy medycznej, jeśli doświadczają któregokolwiek z tych objawów i nie powinni wracać do gry, dopóki nie zostaną dopuszczeni przez lekarza.

Inne częste urazy w sztukach walki to siniaki i zadrapania. Urazy te zazwyczaj wynikają z upadków na matę lub kopnięć, które są „niecelne”. Jeśli poczujesz siniaka, przyłóż lód na dwadzieścia do trzydziestu minut, aby zmniejszyć obrzęk i pozwolić na zagojenie się tego miejsca. Siniaki zazwyczaj ustępują stopniowo w ciągu kilku dni. Skręcenia są jednak bardziej poważne i zazwyczaj są wynikiem ataku na wrażliwy obszar, taki jak mięsień czworogłowy lub mięsień szyjny.

Chociaż istnieją pewne czynniki, które mogą wpływać na ryzyko wystąpienia kontuzji, najlepszym sposobem zapobiegania im jest regularne uprawianie sztuk walki. Zawody sztuk walki stają się coraz bardziej popularne, ale mogą być również bardzo niebezpieczne. W przypadku poważnej kontuzji na miejscu zdarzenia powinien pojawić się lekarz sportowy.

Na szczęście istnieje medyczne leczenie wstrząsu mózgu. Zdjęcia rentgenowskie mogą być wykorzystane do określenia przyczyny i ciężkości urazu. Większość wstrząśnień mózgu będzie wymagała pomocy medycznej. Czas powrotu do zdrowia po wstrząśnieniu mózgu to często tygodnie lub miesiące. Należy pamiętać, że istnieje wiele potencjalnych przyczyn wstrząsu mózgu.

Badanie wykazało również, że style sztuk walki różnią się pod względem ryzyka wystąpienia urazów. Najwyższe wskaźniki stwierdzono w tae kwon do, aikido i kung fu. Inne style sztuk walki mają niższe wskaźniki urazów, w tym karate i tai chi.

Instruktor sztuk walki powinien nadzorować swoich uczniów i upewnić się, że przestrzegają oni właściwych zasad bezpieczeństwa. Właściwy nadzór i staranny trening może pomóc w zapobieganiu tym urazom. Poprawia również siłę fizyczną, elastyczność i równowagę. Ponadto, sztuki walki mogą poprawić poczucie własnej wartości i pewności siebie.

Urazy związane z upadkiem

Urazy związane z upadkiem są częstym zjawiskiem w sztukach walki. Praktykowanie sztuk walki ma wiele korzyści, w tym naukę bezpiecznego upadania. Urazy związane z upadkiem są ogromnym problemem dla pracowników w wielu dziedzinach, zwłaszcza w rolnictwie, a trening sztuk walki pomaga zminimalizować ryzyko tych urazów.

Upadki powodują różne rodzaje urazów, w tym urazy głowy i złamane kości. Niektóre mogą być nawet śmiertelne. W Korei upadki są jedną z głównych przyczyn wypadków. Są one drugą i trzecią wiodącą przyczyną urazów. Większość artykułów nie podaje jednak rozkładu ich występowania.

Wyniki badania wskazały, że kobiety uprawiające sporty walki i sztuki walki były mniej narażone na urazy związane z upadkiem. Wynikało to częściowo z tego, że kobiety te popełniały mniej błędów i popełniały mniej błędów. Ich średni wynik TSIDF wyniósł 2,48 w porównaniu z 6,08 dla grupy kontrolnej. Różnica ta była statystycznie istotna dla wszystkich rodzajów błędów. Co więcej, badacze stwierdzili, że większość błędów przypisano nieprawidłowej pozycji kończyn górnych. Odkrycie to wspiera znaczenie zachęcania kobiet do uczestnictwa w ćwiczeniach związanych z upadkami.

Do innych czynników związanych z urazami kończyn dolnych należą parametry antropometryczne i objętość treningowa. Ponadto rodzaj używanej stopy i rodzaj uprawianej sztuki walki może określać, czy sportowiec jest narażony na rozwój urazu. Czynniki te mogą przyczyniać się do prawdopodobieństwa wystąpienia urazów związanych z upadkiem i powinny być brane pod uwagę przez trenerów sportowych przy opracowywaniu programów zapobiegania urazom w sztukach walki.

Podstawową profilaktyką urazów związanych z upadkiem w sztukach walki jest noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego. Noszenie ochrony oczu i twarzy, używanie podkładek i ochraniaczy na zęby to ważne środki zmniejszające ryzyko urazu. Środki te mogą również zminimalizować ryzyko urazu rąk i nadgarstka. Stosowanie ochrony rąk w sztukach walki pomaga zapobiegać urazom rąk i nadgarstka.

W badaniu przeprowadzonym przez Arkkukangas i wsp. stwierdzono, że urazy związane z upadkiem w judo mogą wynikać z braku badań nad bezpiecznymi technikami upadku. Jednak badanie to obejmowało tylko jedną populację i powierzchownie przeanalizowało dostępne prace. Ponadto w pracy tej nie wspomniano o dorobku poznawczym polskich badaczy i praktyków, zwłaszcza Romana M. Kaliny.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Co jeść podczas udziału w triathlonie?
Czytaj Dalej

Co jeść podczas udziału w triathlonie?

Węglowodany są niezbędnym makroskładnikiem w diecie triathlonowej. Pomagają w nawodnieniu, przeciwdziałają efektom wysokiej objętości treningu i dostarczają energii.…
Najwięksi mistrzowie boksu wszech czasów
Czytaj Dalej

Najwięksi mistrzowie boksu wszech czasów

W historii jest kilku wielkich mistrzów boksu. W tym artykule omówimy niektóre z najlepszych pięściarzy wszech czasów. Zacznijmy…