Jak przyspieszyć regenerację po triathlonie

Czy kobiety mogą uczestniczyć w triathlonie?

Jeśli myślisz o spróbowaniu swoich sił w triathlonie, możesz mieć kilka pytań. Możesz się zastanawiać, czy kobiety mają takie same cechy fizyczne jak mężczyźni, czy są fizycznie przystosowane do triathlonu. VO2max kobiet i próg bólu są znacznie niższe niż u mężczyzn, ale to nie znaczy, że nie mogą konkurować.

Kobiety transseksualne mogą konkurować w triathlonie

Światowa organizacja triathlonowa zatwierdziła nową politykę pozwalającą kobietom transseksualnym konkurować w kobiecych zawodach triathlonowych. Polityka ta różni się od niedawnej decyzji Fina, która zabraniała transseksualnym sportowcom rywalizacji w kobiecych zawodach. Pozwala również kobietom trans na rywalizację w triathlonach grup wiekowych, a także w triathlonach elitarnych. Wejdzie ona w życie na początku 2023 roku.

Chociaż decyzja ta jest mile widzianą zmianą, World Triathlon ma przed sobą długą drogę, zanim kwestia ta zostanie w pełni rozwiązana. Nowa polityka ma na celu zapewnienie uczciwej i sprawiedliwej ścieżki dla sportowców transpłciowych. Podczas gdy nowa polityka nie jest idealna, toruje drogę przyszłym transseksualnym sportowcom do rywalizacji w kobiecych triathlonach.

VO2max jest niższe u kobiet niż u mężczyzn

VO2max, czyli maksymalne zużycie tlenu, różni się u poszczególnych osób. Waha się od 25 do 45 ml/kg/min u osoby niewytrenowanej do ponad 80 ml/kg/min u wysoko wytrenowanego sportowca wytrzymałościowego. Zmniejsza się wraz z wiekiem, zwykle o 0,5 ml/kg/min na dekadę, ale trening o wysokiej intensywności może opóźnić ten spadek. Ponadto na VO2max ma wpływ genetyka, przy czym mężczyźni zazwyczaj odnotowują wyższe wartości niż kobiety.

VO2max jest miarą skuteczności pompowania tlenu przez cały układ tlenowy podczas intensywnych ćwiczeń. Reprezentuje ilość tlenu zużywanego na kilogram masy ciała w ciągu jednej minuty energicznych ćwiczeń. Jest to potężny wskaźnik sprawności układu sercowo-naczyniowego, który jest ważny w zawodach triathlonowych. Krótki czas trwania zawodów triathlonowych sprawia, że są one w dużym stopniu uzależnione od układu tlenowego w celu dostarczenia energii. Mężczyźni triathloniści zazwyczaj mają VO2max na poziomie 75 do 85 ml/kg, podczas gdy kobiety triathlonistki mają tendencję do niższych poziomów.

VO2 max jest wskaźnikiem potencjału wytrzymałości tlenowej i jest cennym narzędziem do monitorowania procedur treningowych w czasie. Często mierzy się go przed rozpoczęciem treningu i w regularnych odstępach czasu, aby ocenić postępy. Jest to również dobry sposób na porównanie swoich wyników z innymi sportowcami. VO2 max różni się również od ilości tkanki tłuszczowej w organizmie sportowca. Kobiety mają więcej zasadniczej tkanki tłuszczowej w porównaniu z mężczyznami, więc ich VO2 max jest niższe niż u mężczyzn.

Kobiety mają niższy poziom hemoglobiny niż mężczyźni. Oznacza to, że potrzebują więcej tlenu, aby osiągnąć swoje VO2 max. Ich mniejsze serca również utrudniają im pompowanie większej ilości krwi. Jednak kobiety o elitarnym poziomie sprawności fizycznej mogą mieć wysokie wartości VO2 max.

Podczas gdy VO2 max jest ważne dla określenia ilości energii, jaką sportowiec może spalić podczas maratonu, VO2 max nie jest dobrym predyktorem czasu maratonu. Należy raczej zrozumieć wszystkie trzy zmienne fizjologiczne, które decydują o czasie maratonu. Kluczem do tego równania jest ekonomia biegu. Derek Clayton, na przykład, ustanowił rekord świata w maratonie w 1967 roku z czasem 2:09:36. W tym czasie został zmierzony w laboratorium i miał VO2 max na poziomie 68ml/kg/min. To jest absurdalna liczba. Potrzebowałby dziewięćdziesięciu procent swojego VO2 max, aby przebiec swój najlepszy czas maratonu.

Kobiety mogą utrzymać swoje VO2max i poprawić swoje wyniki, zmieniając rodzaj wykonywanych treningów. Na przykład, biegaczki wytrzymałościowe mogą zwiększyć swoją siłę i ekonomię poprzez dodanie do swojego reżimu treningowego bezkontaktowego treningu proprioceptywnego. Rowerzyści mogą również poprawić siłę mięśni nóg i próg mleczanowy dzięki wysokiej jakości treningowi kolarskiemu.

Kobiety mają wyższy próg bólu w triathlonie

Kobiety mają wyższy próg bólu niż mężczyźni. Oznacza to, że postrzegają ból jako mniej intensywny i mogą go dłużej tolerować. Postrzeganie bólu wiąże się z nastawieniem, motywacją i doświadczeniami życiowymi sportowca. Badacze sugerują, że połączenie psychologii i fizjologii jest kluczem do wyższego progu bólu u triathlonistów.

Naukowcy porównali progi bólu u triathlonistów z progami u nie-sportowców. Wyniki pokazały, że triathloniści doświadczali mniej intensywnego bólu i byli w stanie tolerować go dłużej niż nie-sportowcy. Chociaż nie oznacza to, że kobiety mają wyższy próg bólu niż nie-sportowcy, sugeruje to, że trening triathlonowy może zwiększyć tolerancję bólu.

Koszt triathlonu w porównaniu z bieganiem

Triathlon to sport łączący bieganie, jazdę na rowerze i pływanie. Angażuje więcej sprzętu niż tradycyjny wyścig i może kosztować tysiące dolarów. Aby wziąć udział w triathlonie, będziesz potrzebował między innymi dobrej pary butów do biegania, roweru górskiego i czepka pływackiego.

Triathlon wymaga więcej tlenu niż wyścig biegowy. Stąd koszt energetyczny biegu jest wyższy w triathlonie niż w zwykłym maratonie czy biegu na 10k. Jednak różnica między nimi jest niewielka i zależy od poziomu zdolności sportowca. Elitarni sportowcy wykazują minimalne zmiany we wzorcach aktywacji mięśni i regulacji sztywności nóg, co pomaga im utrzymać ekonomię biegu.

Celem badania było określenie, czy koszt energetyczny biegu wzrasta po triathlonie i jak różnią się parametry kinematyczne biegu. Badani byli dobrze wytrenowanymi triathlonistami, którzy ukończyli 3 próby eksperymentalne: 15-km pływanie, 40-km rower i 10-km bieg na bieżni. Podczas każdego etapu monitorowano pobór tlenu, wentylację i tętno badanych. Pobrano również próbki krwi po biegu triathlonowym.

Niezależnie od dystansu, koszt energetyczny biegu po triathlonie zależy od tego, jak ciężko jeździłeś wcześniej na rowerze. Intensywność jazdy na rowerze na poziomie 60 procent VO2max zwiększała koszt biegu o 5,7%, natomiast przy 80% koszt ten wzrastał o 8,7%. Celując w średni dystans, możesz przygotować się do wyścigu na pełnym dystansie.

Udział w triathlonie niesie ze sobą wiele korzyści. Na przykład ukończenie triathlonu na dystansie half Ironman może zająć od pięciu do siedmiu godzin. Z kolei triathlon na dystansie olimpijskim może być ukończony w około dwie godziny przez najbardziej doświadczonych sportowców. Dla porównania, sprint triathlon jest zazwyczaj krótszy niż pół godziny dla nowicjusza.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Co jeść podczas udziału w triathlonie?
Czytaj Dalej

Co jeść podczas udziału w triathlonie?

Węglowodany są niezbędnym makroskładnikiem w diecie triathlonowej. Pomagają w nawodnieniu, przeciwdziałają efektom wysokiej objętości treningu i dostarczają energii.…