Co składa się na pas mistrzowski w boksie?

Co składa się na pas mistrzowski w boksie?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co składa się na pas mistrzowski w boksie, nie jesteś sam. Profesjonalny boks jest bardzo drogi i niekwestionowani mistrzowie rzadko się pojawiają. Nie jest też rzadkością, że pas zawiera kamienie szlachetne lub rzadkie metale. Ale, jeśli zastanawiasz się, co składa się na pas, istnieją trzy główne grupy, które są odpowiedzialne za określenie, kto wygrywa pas mistrzowski.

World Boxing Organization (WBC)

World Boxing Organization (WBC) jest organem sankcjonującym w boksie. WBC została stworzona przez George’a Parnassusa, promotora, który chciał zobaczyć meksykańskich bokserów uznanych za mistrzów w USA. Był sfrustrowany, że pro-amerykańskie systemy oceny nie dawały tym zawodnikom uczciwej szansy na sukces. Mistrzowie WBC są również uznawani przez New York State Athletic Commission, National Boxing Association, European Boxing Union i British Boxing Board of Control.

WBC posiada dwa pasy mistrzowskie – zwykły pas wagi ciężkiej i pas wagi superciężkiej. Aby uzyskać super pas WBC, bokser musi zdobyć regularny pas wagi ciężkiej, tytuł IBF i pas mistrzowski WBA. Został on nazwany najbardziej prestiżowym tytułem w boksie, a wielu pięściarzy uważa go za cel ostateczny.

Pas mistrzowski WBC jest zielony i zawiera flagi wszystkich 161 krajów członkowskich. WBC ma różne pasy dla różnych kategorii wagowych, ale ogólny wygląd tych pasów pozostaje taki sam. Istnieje kilka drobnych różnic, takich jak tytuły regionalne. WBC stworzyło również specjalny pas zwany „Diamond Championship”, aby uznać historyczną walkę pomiędzy dwoma wysoko postawionymi bokserami. Manny Pacquiao, zwycięzca walki z Canelo w listopadzie 2009 roku, był pierwszym, który otrzymał ten pas. Pacquiao zdobył sześć tytułów mistrza świata w pięciu dywizjach.

International Boxing Federation (UFF)

Boks zawodowy istnieje od ponad stu lat, ale nigdy tak naprawdę nie rozwinął się w wysoko zorganizowaną organizację. Przed latami 60. większość mistrzów bokserskich była ustalana przez aklamację. W takich przypadkach mistrz mógł zostać zdetronizowany jedynie poprzez pokonanie aktualnego posiadacza. Jest to znane jako mistrzostwo liniowe.

International Boxing Federation (IBF) jest oficjalnym organem sankcjonującym boks zawodowy. Jej pasy mistrzowskie są czerwone dla mężczyzn i jasnoniebieskie dla kobiet. Prezydentem organizacji jest Daryl Peoples. IBF ma mistrzów mężczyzn, kobiet i Muay Thai w różnych dywizjach wagowych.

Wśród nadchodzących walk jest kilka pojedynków odbywających się w ten weekend. Zmierzą się ze sobą dwaj aktualni mistrzowie. UFC ogłosiło również walki, które ukoronują nowych mistrzów. Turnieje podzielone są na pięć dywizji, w tym jedna dywizja wagowa na przemian dla kobiet i mężczyzn.

Tytuł światowy to pas będący symbolem doskonałości w boksie. Międzynarodowa Federacja Bokserska (UFF) oferuje kilka pasów mistrzowskich, w tym w wadze ciężkiej, lekkiej i muszej. Każda dywizja wagowa ma inne pasy mistrzowskie i każda ma swojego mistrza. Mistrz WBC nosi pas mistrzowski WBC, a mistrz WBO nosi pas mistrzowski WBO.

United States Boxing Association (USBA)

United States Boxing Association (USBA) jest międzynarodową organizacją, która zarządza boksem zawodowym. USBA została założona w 1976 roku. Zanim stała się związkiem, była konkurencyjną organizacją, której brakowało jednolitego organu regulacyjnego. Przed unią, boks był regulowany przez Gazetę Policyjną, która nie jest organizacją bokserską. W 1976 roku, USBA została utworzona po rozłamie w WBA.

USBA połączyła się z World Boxing Association (WBA) w 1983 roku. Pierwotnie USBA była prekursorem World Boxing Association (WBA). Te dwie organizacje były jedynymi międzynarodowymi organami sankcjonującymi, a USBA służyła jako brama do World Boxing Association. W połowie lat 80-tych, USBA głosowało za rozszerzeniem swojej organizacji na cały świat. W rezultacie organizacja została przemianowana na United States Boxing Association-International (USBA-I).

USBA ma długą historię produkowania mistrzów świata. Od czasu powstania USBA, IBF prowadzi rankingi bokserów z całego świata. Sławni bokserzy, którzy zdobyli mistrzostwo pod rządami tej organizacji to Felix Trinidad, Aaron Pryor, Julio Cesar Chavez, Oscar de la Hoya i Pernell Whitaker. W 2010 roku IBF rozpoczęła klasyfikację damskich bokserów. W listopadzie 2010 roku IBF ukoronowała Daniella Smith.

World Boxing Association (IBF)

World Boxing Association (WBO) powstało w 1988 roku po tym, jak grupa portorykańskich biznesmenów oderwała się od corocznego zjazdu WBA w sprawie zasad. WBO zaczęło od uznania mistrzów w lżejszych dywizjach wagowych. Długoletnimi mistrzami byli Chris Eubank, Johnny Tapia i Naseem Hamed. Obecnie pas mistrzowski w wadze ciężkiej posiada Joseph Parker, a w wadze średniej Billy Joe Saunders.

Do momentu powstania WBA było stowarzyszeniem mistrzów regionalnych. Był on podobny do Północnoamerykańskiej Federacji Bokserskiej. W 1983 roku, gdy Bob Lee próbował zostać prezydentem WBA, nie udało mu się to. Jednak USBA rosła w liczbę i ostatecznie ukoronowała kilku mistrzów krajowych. Ostatecznie była częścią World Boxing Association i posiadała własny pas mistrzowski.

Obecnie istnieją cztery główne organy sankcjonujące. Każdy z tych organów ma swoje własne zasady i przepisy, i nie zawsze współpracują ze sobą. World Boxing Association (WBA) jest najstarszą z tych czterech organizacji.

World Boxing Association „złoty” pas mistrzowski

World Boxing Association ogłosiło wprowadzenie nowego „złotego” pasa mistrzowskiego dla wagi ciężkiej. Pas będzie uznawany za mistrza świata w tej dyscyplinie sportu oprócz super i tymczasowych mistrzów świata. Pas będzie służył jako tytuł tymczasowy do czasu, gdy prawowity posiadacz tytułu będzie dostępny do walki.

Logo WBC jest ikoną boksu i symbolizuje zwycięstwo. Składa się z trzech punktów, z których jeden jest głową mistrza, tworząc kształt korony. Symbolizuje zwycięzcę, mistrza i króla boksu. Logo jest wyhaftowane na wytrzymałym pasie World Boxing Champion.

WBA ma w swojej historii wielokrotnych mistrzów świata w tej samej wadze. W jednym czasie było aż czterech mistrzów świata w tej samej dywizji. Aby uniknąć tego problemu, WBA ogłosiło turniej, który miał wyłonić jednego mistrza w każdej dywizji wagowej. W przypadku dywizji piórkowej, tymczasowy mistrz Michael Conlan i regularny mistrz Leigh Wood zostali pozbawieni tytułów. Zwycięzca zmierzyłby się wtedy z superczempionem Leo Santa Cruzem w walce mistrzowskiej.

W przeszłości WBA była oskarżana o korupcję. W artykule w Sports Illustrated z 1981 roku ujawniono, że urzędnikom WBA płacono łapówki, by uzyskać walki mistrzowskie i wyższą pozycję w rankingach organizacji. Ponadto, promotor bokserski Bob Arum twierdził, że opłacał urzędników, aby uzyskać lepsze rankingi.

Pas mistrzowski World Boxing Association „Regular”

World Boxing Association (WBA) posiada pas mistrzowski „Regular”. Ten pas nie jest uznawany za prawowitego mistrza świata. Zamiast tego, jest uważany za pretendenta. W ostatnich latach wielu różnych mistrzów posiadało ten pas. WBA próbowało poprawić tę sytuację poprzez zmianę klasyfikacji mistrzów „Super”. Nadal próbują to zrobić, ale jeszcze im się to nie udało.

W World Boxing Association jest obecnie 17 dywizji. WBA notorycznie spotyka się z korupcją w tym sporcie, a w celu zwalczania tego problemu powstały inne organizacje. Sama organizacja World Boxing Association była zaangażowana w kilka głośnych walk. Chociaż WBA jest krytykowane za dziwne zarządzanie boksem, IBF jest powszechnie uważane za najbardziej prestiżowy tytuł w tym sporcie.

W większości dywizji wagowych, WBA koronuje dwóch mistrzów świata: zwykłego mistrza i super mistrza. Pomysł stworzenia dwóch mistrzów świata został początkowo zaproponowany przez Lennoxa Lewisa. W 2000 roku Lewis wybrał obronę swojego zunifikowanego tytułu przeciwko Michaelowi Grantowi, zamiast walki z Johnem Ruizem. Argumentem Lewisa za wprowadzeniem tytułu „super” było umożliwienie większej elastyczności w wypełnianiu mandatów.

Niekwestionowany mistrz wagi ciężkiej

Niekwestionowany pas mistrzowski wagi ciężkiej w boksie przyznawany jest bokserowi, który posiada wszystkie cztery główne pasy mistrzowskie w swojej dywizji wagowej. Cztery pasy przyznawane mistrzom świata to WBA, WBC, IBF i WBO. Od czasu pojawienia się systemu czterech pasów w 2004 roku, nie było żadnych niekwestionowanych mistrzów wagi ciężkiej. Ostatnim był Lennox Lewis, który posiadał tytuł w czasie, gdy dostępne były trzy główne pasy.

Przed połową lat sześćdziesiątych większość mistrzów bokserskich była bezdyskusyjna. Wczesni mistrzowie byli ustanawiani przez aklamację i mogli być kwestionowani tylko przez pokonanie ówczesnego mistrza. Ten system w zasadzie ustanowił mistrzostwo liniowe. Od tamtej pory tytuł ten zdobyło siedmiu mężczyzn. Jednak zasady ustanawiania nowego mistrza uległy zmianie. Niektóre organy nadzorujące uznają dwóch mistrzów wagi ciężkiej, podczas gdy inne uznają tylko jednego.

Po tym, jak stracił zielono-złoty pas na rzecz Tony’ego Harrisona na punkty, Charlo ruszył, by odzyskać pas. Pomszczenie porażki zajęło mu 364 dni, ale w końcu udało mu się wygrać. W swojej kolejnej walce zmierzył się ze zunifikowanym mistrzem WBA i IBF Jeisonem Rosario, który zdobył pasy z rąk Juliana Williamsa. Oczekiwano, że Rosario, młody prospekt, postawi na dobrą walkę, ale trzykrotnie kończył na płótnie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Na jakie kontuzje cierpią bokserzy?
Czytaj Dalej

Na jakie kontuzje cierpią bokserzy?

Bokserzy mogą cierpieć z powodu różnych urazów podczas ich kariery, ale są pewne wspólne urazy, które mogą spowodować…
Ultraman Triathlon - Czym charakteryzuje się Ultraman Triathlon?
Czytaj Dalej

Jaki dystans trzeba pokonać w triathlonie?

Jeśli rozważasz udział w triathlonie, prawdopodobnie zastanawiasz się, jaki dystans będziesz musiał pokonać. Istnieją wyścigi na dystansie olimpijskim,…
Czy sporty walki są dobre dla kobiet?
Czytaj Dalej

Czy sporty walki są dobre dla kobiet?

Kobiety, które uczestniczą w sportach walki mogą cieszyć się wieloma korzyściami. Korzyści te obejmują poprawę refleksu, zwiększenie świadomości…